najbliższe spotkanie z rodzicami uczniów klas pierwszych -12 września 2024r. godz. 17.00 ___ ZAPRASZAMY!
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Mobilności 2023 - podsumowanie

Mobilności 2023 - podsumowanie

W dniach 29.10 – 11.11.2023, 15 uczniów naszej szkoły pojechało do Włoch,
by we współpracy z IstitutoSalesianoBearzi w Udine zrealizowa
ć projekt zatytułowany: 
„Wsp
ółczesne wyzwania społeczne w Polsce i we Włoszech” o numerze 2023-1-PL01-KA121-SCH-000147023.

Było to pierwsze przedsięwzięcie zrealizowane w ramach przyznanej I Liceum Ogólnokształcącemu im. Tadeusza Kościuszki w Łasku akredytacji Erasmus+ z Sektora Edukacja Szkolna.

W rekrutacji do projektu wzięli udział uczniowie wszystkich klas, od I do IV, ze wszystkich profili w roku szkolnym 2023/2024. Wyłonionych zostało 15 uczestników, w tym uczniów o zmniejszonych szansach edukacyjnych. Młodzieży towarzyszyło we Włoszech 2 nauczycieli, których rolą było wspieranie mentorskie oraz zapewnienie jej bezpiecznego uczestnictwa w wyjeździe. Dzięki przyznanej naszej szkole akredytacji, udział w projekcie był bezpłatny.

Program mobilności powstał w oparciu o zidentyfikowana w szkole potrzebę poszerzenia kompetencji uczniów w obszarze językowym, cyfrowym i społecznym poprzez pozyskanie szerszej wiedzy związanej ze współczesnymi wyzwaniami społecznymi Polski i Włoch. Przez 10 dni projektowych uczniowie polscy i włoscy skupiali się na zrozumieniu społeczeństw Polski i Włoch, poznawanie ich wyzwań, mocnych i słabych stron. Zadaniem było opracowanie analizy SWOT obu państw oraz przygotowanie bloga z wpisami odnoszącymi się do tematyki projektu. Dodatkowo, uczestnicy podsumowali pozyskaną wiedzę w broszurach przygotowanych w programie Canva.

Zajęcia realizowane podczas projektu:
- warsztaty cyfrowe w instytucji przyjmującej,
- warsztaty językowe w instytucji przyjmującej,
- wizyta w Cluster oraz Inocram S.R.L. zajmującym się przetwarzaniem odpadów i produkcją. Poruszono kwestie związane ze współczesnymi wyzwaniami społecznymi we Włoszech, obejmującymi dbanie o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska,
- wizyta w Instytucie Oceanografii w Trieście, gdzie uczestnicy zgłębiali wiedzę na temat misji pt. "Ryzyko katastrofy. Zrozumienie ryzyka katastrofy w celu stworzenia przygotowanych i odpornych społeczności”,
- wizyta w Regionalnej Centrali Ochrony Ludności w miejscowości Palmanova,
- zwiedzanie Udine z przewodnikiem z IstitutoBearzi, podczas którego poruszana była problematyka społeczna miasta.

W weekend uczniowie wzięli udział w opracowanym przez włoskiego partnera programie kulturowym. Pierwszym przystankiem było Muzeum Etnograficzne w Udine. To miejsce okazało się prawdziwą skarbnicą wiedzy o regionie Friuli-Venezia Giulia. Następnie odbyło się zwiedzanie miasta Gorizia, które leży na granicy dwóch krajów - Włoch i Słowenii będące doskonałym przykładem współistnienia różnych kultur i narodowości. Kolejny dzień to zwiedzanie Wenecji. Podczas naszego pobytu zwróciliśmy szczególną uwagę na aspekty życia społecznego i problemy, z którymi boryka się społeczność tego niezwykłego miasta.

 

Data dodania: 2024-07-07 08:51:43
Data edycji: 2024-08-08 08:52:48
Ilość wyświetleń: 87

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej