Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Mobilności 2023 - podsumowanie

Mobilności 2023 - podsumowanie

W dniach 29.10 – 11.11.2023, 15 uczniów naszej szkoły pojechało do Włoch,
by we współpracy z IstitutoSalesianoBearzi w Udine zrealizowa
ć projekt zatytułowany: 
„Wsp
ółczesne wyzwania społeczne w Polsce i we Włoszech” o numerze 2023-1-PL01-KA121-SCH-000147023.

Było to pierwsze przedsięwzięcie zrealizowane w ramach przyznanej I Liceum Ogólnokształcącemu im. Tadeusza Kościuszki w Łasku akredytacji Erasmus+ z Sektora Edukacja Szkolna.

W rekrutacji do projektu wzięli udział uczniowie wszystkich klas, od I do IV, ze wszystkich profili w roku szkolnym 2023/2024. Wyłonionych zostało 15 uczestników, w tym uczniów o zmniejszonych szansach edukacyjnych. Młodzieży towarzyszyło we Włoszech 2 nauczycieli, których rolą było wspieranie mentorskie oraz zapewnienie jej bezpiecznego uczestnictwa w wyjeździe. Dzięki przyznanej naszej szkole akredytacji, udział w projekcie był bezpłatny.

Program mobilności powstał w oparciu o zidentyfikowana w szkole potrzebę poszerzenia kompetencji uczniów w obszarze językowym, cyfrowym i społecznym poprzez pozyskanie szerszej wiedzy związanej ze współczesnymi wyzwaniami społecznymi Polski i Włoch. Przez 10 dni projektowych uczniowie polscy i włoscy skupiali się na zrozumieniu społeczeństw Polski i Włoch, poznawanie ich wyzwań, mocnych i słabych stron. Zadaniem było opracowanie analizy SWOT obu państw oraz przygotowanie bloga z wpisami odnoszącymi się do tematyki projektu. Dodatkowo, uczestnicy podsumowali pozyskaną wiedzę w broszurach przygotowanych w programie Canva.

Zajęcia realizowane podczas projektu:
- warsztaty cyfrowe w instytucji przyjmującej,
- warsztaty językowe w instytucji przyjmującej,
- wizyta w Cluster oraz Inocram S.R.L. zajmującym się przetwarzaniem odpadów i produkcją. Poruszono kwestie związane ze współczesnymi wyzwaniami społecznymi we Włoszech, obejmującymi dbanie o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska,
- wizyta w Instytucie Oceanografii w Trieście, gdzie uczestnicy zgłębiali wiedzę na temat misji pt. "Ryzyko katastrofy. Zrozumienie ryzyka katastrofy w celu stworzenia przygotowanych i odpornych społeczności”,
- wizyta w Regionalnej Centrali Ochrony Ludności w miejscowości Palmanova,
- zwiedzanie Udine z przewodnikiem z IstitutoBearzi, podczas którego poruszana była problematyka społeczna miasta.

W weekend uczniowie wzięli udział w opracowanym przez włoskiego partnera programie kulturowym. Pierwszym przystankiem było Muzeum Etnograficzne w Udine. To miejsce okazało się prawdziwą skarbnicą wiedzy o regionie Friuli-Venezia Giulia. Następnie odbyło się zwiedzanie miasta Gorizia, które leży na granicy dwóch krajów - Włoch i Słowenii będące doskonałym przykładem współistnienia różnych kultur i narodowości. Kolejny dzień to zwiedzanie Wenecji. Podczas naszego pobytu zwróciliśmy szczególną uwagę na aspekty życia społecznego i problemy, z którymi boryka się społeczność tego niezwykłego miasta.

 

Data dodania: 2024-07-07 08:51:43
Data edycji: 2024-08-08 08:52:48
Ilość wyświetleń: 379

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej