Wydarzenia
Bo my z Ciebie, naczelniku, jesteśmy….
wtorek, 17 października 2017 21:45

W tym roku szkolnym uroczystości ku czci patrona I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki miały miejsce 16. października 2017 roku,
czyli dzień po 200 rocznicy śmierci naczelnika. Obchody te były przygotowywane szczególnie starannie i znacznie wcześniej niż zwykle.
Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najładniejszy portret Kościuszki, wykonany przez młodzież naszej szkoły. Nauczyciele historii przeprowadzili ciekawe lekcje na temat patrona, zorganizowali też konkursy na jego temat. Ważny był też projekt związany z istotnymi wydarzeniami z życia generała, w którym brali uczniowie klas pierwszych, a owocem jego realizacji były różnorodne plakaty, oceniane przez nauczycieli, a jednocześnie stanowiące piękną dekorację w naszym liceum.
Właśnie 16.10, w czasie akademii, miał miejsce finał tych obchodów.
Uroczystości uświetnili znamienici goście: Ksiądz Kanonik Gabriel Kołodziej oraz wieloletni Dyrektor naszego liceum - pan mgr Albin Gajda.
Uczniowie klas trzecich przekazali sztandar z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki uczniom młodszym, a pierwszoklasiści złożyli uroczystą przysięgę, obiecując, że nigdy nie porzucą wartości ważnych dla naszej szkoły oraz jej patrona. Jednocześnie dotychczasowy SU przekazał swoje obowiązki wybranym w ostatnich wyborach młodszym kolegom.
Szczególnie ważna jednak była ta część uroczystości, która dotyczyła patrona szkoły. Uczniowie mogli bowiem uczestniczyć w prawdziwej lekcji historii. Ksiądz Gabriel w niezwykły sposób zaprezentował sylwetkę Tadeusza Kościuszki jako wzorca osobowego, człowieka, dla którego takie wartości, jak: Bóg, Honor i Ojczyzna były najważniejsze.
Natomiast pan Dyrektor Albin Gajda udowodnił swoim wykładem, że można w interesujący sposób prezentować historię. Wypowiedź ta dotyczyła bowiem nie tylko powszechnie znanych i wspaniałych momentów z życia generała, ale również chwil trudnych, a nawet porażek naczelnika. W ten sposób pan Dyrektor dowiódł, że T. Kościuszko to nie tylko postać z marmuru, czy ze spiżu, ale zwykły, normalny człowiek, który potrafił zmagać się z trudnościami, pokonywać słabości i hartować swego ducha… „Każdy w Was może być Kościuszką”… Te słowa pana Dyrektora mogą stanowić podsumowanie tego zajmującego wykładu.
Ostatnim punktem obchodów była część artystyczna: „Bo my z Ciebie, naczelniku..”. Wprowadzenie do tej części uroczystości stanowiła przepiękna muzyka koncertowa zagrana przez ucznia naszej szkoły, a następnie młodzi aktorzy z liceum zaprezentowali swoje przedstawienie. Miało ono dwie płaszczyzny czasowe - oto współcześni uczniowie po raz kolejny muszą przygotować referat na temat Kościuszki, narzekają, szukają materiałów w książkach, w Internecie i piszą swoją pracę, tworząc jakby alternatywną rzeczywistość, przenosząc siebie i widzów w czasy kościuszkowskie, kiedy to naczelnik, T. Kościuszko złożył przysięgę na rynku w Krakowie. Obiecał wówczas, że nigdy nie zatraci swoich ideałów i zgodnie z nimi będzie zawsze walczył o odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Stroje historyczne, umiejętnie dobrana muzyka, przybliżyły tę scenę wszystkim obecnym, uzmysławiając, jak ważne było to wydarzenie. Dało ono bowiem początek powstaniu kościuszkowskiemu. Swoimi głosami, przeniosły nas w tamte czasy uczennice klas 2c- Julia Wojtaszek, w piosence Grzegorza Turnaua i Stanisława Soyki pt. ,,Sopolicowo" znanej z filmu ,,Pan Tadeusz", Jagoda Kaczmarek- wychowanki Pani mgr Anny Gruszczyńskiej-Kowalczyk wykonując utwór pt. ,,To jest tchnienie wolności" Kasi Sawczuk. Przedstawienie zwieńczyła piękna pieśń współczesnego barda – Lecha Makowieckiego „Ballada o Kościuszce” w wykonaniu uczennicy naszego liceum Agnieszki Bednarek z klasy 2b.
Młodzież przeżyła interesującą lekcję historii, a słowa ballady „ Bo my z Ciebie, naczelniku jesteśmy” zostaną w ich sercach na długo.
Uroczystość została przygotowana pod okiem naszej polonistki i opiekunki Samorządu Szkolnego mgr Małgorzaty Lebiody.

foto: Izabela Galant - galeria - 
Kino bez popcornu ?!
niedziela, 15 października 2017 19:50

Kolejny raz włączamy się w projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej realizowany w Kinie Charlie w Łodzi.

Widownią kina dzisiaj w Polsce jest młodzież. To jest ich forum informacji o świecie, o kondycji człowieka, wyborach moralnych. Muszą przyjść na to spotkanie z filmem przygotowani. Muszą się dowiedzieć i przeżyć, jak o tym świecie myśleli wielcy artyści kina. Muszą się nauczyć z ekranem dyskutować, a nie tylko przed nim wypoczywać.

- Jerzy Stuhr, ambasador projektu

Innymi sowy, mamy szansę poznania „kina bez popcornu” i przy tej okazji poszerzenia swojej wiedzy o tworzywie filmowym. Projekt na pewno zainicjuje rozmowy na tematy trudne, poruszane w kolejnych filmach prezentowanych w ramach wybranego przez nas cyklu.

Oglądając filmy, pochylimy się nad wymagającymi zagadnieniami:

Wymyk – człowieczeństwo jako wyzwanie…

Amy – jak to się dziej, że sława nie prowadzi do szczęścia…

Zjazd absolwentów – wspomnienia szkolnych szykan…

W jego oczach – kiedy miłość przytłacza…

Cały ten cukier – czy może być za słodko…

Nietykalni – jaką traktować niepełnosprawnych…

Mama – bywamy trudni jako dzieci…

Ps. Uprzejmie doniesiemy o wrażeniach z seansów i warsztatów :)

 
Maraton Chemiczny
niedziela, 15 października 2017 12:41

W piątek - 13.10.2017r., do późnych godzin wieczornych, uczniowie naszego Liceum, brali udział w MARATONIE CHEMICZNYM.

Młodzież musiała zmierzyć się z zadaniami typu maturalnego. Serdecznie dziękuję wszystkim za podjęty wysiłek, udział w zmaganiach oraz wspaniałą atmosferę.

- galeria -


 
Smakuj życie! z porcją rozsądku
czwartek, 28 września 2017 19:43

W dniu 26.09.2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach „Smakuj życie! z porcją rozsądku… Odwaga to rozwaga – zapobiega zakażeniom”
realizowanych przez Fundację Wsparcia Psychospołecznego.

Poznali skalę zakażeń wirusem HIV, różnicę między HIV  a AIDS, objawy zakażenia, a także epidemiologię zjawiska wirusowego zapalenia wątroby.
Uczestniczyli w studium przypadku, prowadzili dyskusję mad sposobami zabezpieczenia się przed zakażeniem, rozwiewali mity narastające wokół tego tematu.

- galeria -

 


 

 
DNI JĘZYKÓW OBCYCH 2017
środa, 27 września 2017 16:46

DYKTANDO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W RAMACH DNIA JĘZYKÓW OBCYCH 2017 zorganizowane przez Panią mgr Annę Gruszczyńską-Kowalczyk - nauczycielkę języka angielskiego.

KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII W RAMACH DNIA JĘZYKÓW OBCYCH 2017 zorganizowany przez Panią mgr Magdalenę Uzarczyk - nauczycielkę języka angielskiego.
KAWIARENKA JĘZYKOWA (Pani mgr Urszula Morzyńska-Kalmuk - nauczycielka języka angielskiego) - muffiny piekły: Adrianna Krakowiak, Julia Pruska, Natalia Zielińska, Emilia Zimna, Angelika Szczepańska z klasy I c, Dominika Markowska, Natalia Zamolska, Katarzyna Dziamara z klasy I d, Karolina Kosiec, Julia Szymańska, Julita Bielińska z klasy II b. Czekoladowe brownie upiekły: Julia Wojtaszek i Aleksandra Papuga z klasy II c. Serdecznie dziękujemy zaangażowanym Uczennicom! To prawdziwe Mistrzynie Bake Off - Ale ciacho!
Uwaga! To jeszcze nie koniec konkursów z okazji Europejskiego Dnia Języków. Druga część odbędzie się 6 października, a rozstrzygnięcie wszystkich konkursów nastąpi podczas akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. 
Dziękujemy uczennicy klasy III e Katarzynie Kalinowskiej za fotorelację.

- galeria -

 


 

 
78 rocznica agresji Sowietów na Polskę.
sobota, 16 września 2017 07:41

15 września 2017r. na cmentarzu parafialnym w Łasku, odbyła się uroczystość upamiętniająca 78 rocznicę agresji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy Id z wychowawcą Jackiem Ruszczyńskim
oraz poczet sztandarowy I LO w składzie: Paweł Żaboklicki, Julia Rybka, Natalia Zamolska.

- galeria zdjęć -

/...17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę.
Zgodnie z radziecko-niemieckim porozumieniem zawartym w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, Armia Czerwona przekroczyła granice Polski.
Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Rosjanie zaatakowali o 6.00 rano.
Wprowadzili do Polski ponad 4 tysiące czołgów, 1800 samolotów i prawie 2 miliony żołnierzy, którym Polacy mogli przeciwstawić jedynie ponad 300 tysięcy żołnierzy.
Na arenie międzynarodowej głos Polski o agresji sowieckiej został zlekceważony. Polska była całkowicie zaskoczona agresją Armii Czerwonej. .../
 
Prezentacja Studia Tańca i Fitnessu w Łasku
środa, 13 września 2017 20:40

2017-09-13 - duża przerwa - I LO

Prezentacja Studia Tańca i Fitnessu w Łasku


 
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2017
niedziela, 10 września 2017 19:12

W naszym Liceum odbędzie się 26 września 2017 r. (wtorek) EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW 2017.

Tego dnia przewidziane są liczne konkursy i atrakcje:

3 g. lekcyjna - DYKTANDO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO (organizator: Pani mgr Anna Gruszczyńska-Kowalczyk)
4 g. lekcyjna - DYKTANDO Z JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO (organizator: Pan mgr Maciej Szulc)
5 g. lekcyjna - KONKURS WIEDZY O WĘGRZECH* (organizator: Pan mgr Maciej Szulc) w ramach trwającego
Roku Kultury Węgierskiej w Polsce i Roku Kultury Polskiej na Węgrzech
6 g. lekcyjna - KONKURS WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII** (organizator: Pani mgr Magdalena Uzarczyk)
Ponadto w przerwach KAWIARENKA ANGIELSKA (bezpłatna), do której zaprasza Pani mgr Urszula Morzyńska-Kalmuk.

*konkurs w j. polskim
**konkurs w j. angielskim

Chęć wzięcia udziału w wymienionych konkursach należy zgłaszać poszczególnym Nauczycielom-Organizatorom do dnia 22 września 2017 r.
Harmonogram konkursów ustalony jest w taki sposób, aby każdy mógł uczestniczyć w dowolnej ich ilości.
W tym dniu nie będą przeprowadzane "odpowiedzi ustne", "kartkówki" oraz prace klasowe. Uczestnicy konkursów zostaną zwolnieni
z poszczególnych zajęć edukacyjnych przypadających na czas trwania zmagań. Wyniki i wręczenie nagród będzie mieć miejsce 2 października 2017 r.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

 


 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
poniedziałek, 04 września 2017 16:02

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 już za nami.
Serdecznie przywitała nas po wakacjach pani Dyrektor mgr Małgorzata Ziarnowska i pan mgr Marek Aulak, Przewodniczący Rady Powiatu.
Część artystyczną o tematyce historycznej przygotowała kl. II B pod opieką pani mgr Asia Kowalczuk i pani mgr Małgorzaty Lebiody.

- galeria -


 
Inscenizacja bitwy z września 1939 w Beleniu
środa, 30 sierpnia 2017 19:22

Inscenizacja bitwy z września 1939 w Beleniu już w sobotę 2-09-2017r.

Inscenizacja bitwy z września 1939 roku, jaka toczyła się na linii umocnień nad Wartą, zorganizowana zostanie w Beleniu w powiecie zduńskowolskim.
To jedna z największych rekonstrukcji historycznych w Polsce a zarazem żywa lekcja historii.

Po raz 12. na polach w Beleniu nad rzeką Wartą około 200 osób będzie uczestniczyło w odtworzeniu wydarzeń z 4 i 5 września 1939 roku,
gdy Armia Łódź odpierała pierwsze ataki sił niemieckich na 150 kilometrowym odcinku linii granicznych umocnień.
Inscenizacja z udziałem grup rekonstrukcyjnych przybyłych z całego kraju odbywa się z wykorzystaniem oryginalnych bunkrów oraz okopów.
Używane są także pojazdy zabytkowe oraz samoloty, a całości towarzyszą widowiskowe efekty pirotechniczne.
Epizod pokazany w inscenizacji to walki, jakie prowadził 30 pułk Strzelców Kaniowskich, próbujący utrzymać pozycje w starciu z żołnierzami niemieckiej
17 Dywizji Piechoty. Polskie wojsko przyjęło na siebie pierwsze uderzenie niemieckie w kierunku Łodzi i Warszawy.

Inscenizacja rozpocznie się 2 września o godz. 17.00, na którą sympatyków historii serdecznie namawiamy.
Dla publiczności będą wyznaczone parkingi przy drodze powiatowej z Piasków do Strońska. Organizatorzy proszą, by w miarę możliwości dotrzeć na miejsce na godzinę przed rozpoczęciem pokazu i skorzystać z pomocy służb przy parkowaniu.
Przed – oraz po inscenizacji, można będzie obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego z czasów II wojny światowej a także skosztować pysznej żołnierskiej grochówki.


 
Uroczyste Zakończenie roku szkolnego 2016/2017
sobota, 24 czerwca 2017 18:53

23 czerwca pożegnaliśmy kolejny 2016/2017 rok szkolny.

Swoją obecnością zaszczycili nas:

Pan Piotr Polak- poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
Pan Marek Krawczyk- wicestarosta Powiatu Łaskiego,
Pani Małgorzata Mysur -naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Promocji i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatu Łaskiego.

Nasi uczniowie osiągnęli imponujące wyniki w nauce ze średnią ocen  powyżej 4.50 a 42 z nich uzyskało promocję z  wyróżnieniem.

Poza osiągnięciami w nauce nasi uczniowie otrzymali również dyplomy i nagrody rzeczowe za udział i zajęcie kluczowych miejsc w różnego rodzaju konkursach,
olimpiadach oraz zawodach sportowych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i krajowym.

Na koniec został zaprezentowany spektakl wyreżyserowany przez uczniów Izę Liwińską i Rafała Jutrznię.

Po wytężonej pracy nadszedł czas na zasłużony odpoczynek.
Wszystkim, którzy są  bądź będą od nowego roku szkolnego związani z naszą szkołą życzymy udanego, spokojnego a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku i spotkania             z nową energią już za dwa miesiące Uśmiech

 

- galeria zdjęć - 


Strona 1 z 12
free pokerfree poker

najnowsza galeria

Co oferuje I LO? - kliknij

Panteon LO

Damian M. - kliknij!

LICZNIK ODWIEDZIN