Wycieczki
Na piernikach u Kopernika
niedziela, 15 października 2017 19:56

11.10.2017. wybraliśmy się - klasy 1a i 1b - na integracyjną wycieczkę do Torunia. Pierwszą atrakcją tego dnia była wizyta w stylizowanym XVI wiecznym warsztacie piernikarskim, pachnącym miodem i przyprawami. W tym szczególnym muzeum piernika mieliśmy okazję posłuchać kilku legend i samodzielnie, wedle najstarszej receptury, zrobić pierniki. Niestety, średniowieczny przepis nie sprzyja współczesnym żołądkom, przez co wypieki służą nam tylko jako pamiątki.

Następnie poznawaliśmy historię Torunia, niestrudzona pani przewodnik, mimo strug deszczu, oprowadzała nas po najważniejszych punktach miasta. Byliśmy w Ratuszu, w którym znajduje się muzeum, w kościele  NMP. Poznaliśmy historię katedry śś. Janów, powstania Krzywej Wieży. Zobaczyliśmy też ciekawe pomniki: psa, który zapewnia szczęście i mądrość (zależy, jaką część zwierza głaskać!), osła – nietypowy rodzaj pręgierza i grajka, który wygonił żaby z Torunia.

Oczywiście nie zapominaliśmy, że jesteśmy w mieście słynnego astronoma. Odwiedziliśmy jego dom, nawet spotkaliśmy samego mistrza na Staromiejskim Rynku (to było przed wyczekiwanym przez wszystkich obiadem, więc… sami rozumiecie, wzrok mógł już nas nieco zawodzić). W planetarium, poznaliśmy teorie Mikolaja Kopernika.

Na sam koniec wzięliśmy udział w grze miejskiej, która wymagała od nas wykorzystania informacji zdobytych podczas całej wycieczki, polegała m.in. na odnajdywaniu przedmiotów znajdujących się na rynku. Było przy tym dużo śmiechu i chyba każdy poczuł przyjemny deszczyk rywalizacji.

Nieco zmęczeni wróciliśmy do autokaru i do momentu dojazdu do naszego liceum dobrze się bawiliśmy - wszelkie nieprzystojne domysły pozostają wytworem wyobraźni czytelników! Następnego dnia (w czwartek!) stawiliśmy się punktualnie na lekcjach.

- galeria zdjęć -

Toruń jako miejsce integracji – serdecznie polecamy :)! 
Muzeum Sztuki w Łodzi
sobota, 07 października 2017 20:03

Dnia 05.10 uczniowie klasy IIIe odwiedzili Muzeum Sztuki w Łodzi, którego główną osią programową jest badanie i prezentowanie sztuki awangardowej oraz progresywnych zjawisk artystycznych. Młodzież zapoznała się z wystawą czasową  poświęconą Enrico Prampoliniemu zatytułowaną "Futuryzm, Scenotechnika i Teatr Polskiej Awangardy".

Na trzech piętrach Muzeum mogliśmy podziwiać Kolekcje Sztuki XX i XXI Wieku o wspólnym tytule Atlas Nowoczesności.

- galeria - 
Wymyk
poniedziałek, 02 października 2017 19:56

W dniu 02.10.2017r. uczniowie klas  Ic i Id z wychowawcami, w ramach projektu  "Edukacja Filmowa" obejrzeli film
w reżyserii Grzegorza Zglińskiego pt. "Wymyk". Po filmie uczestniczyli w warsztatach dotyczących filmu.

Po projekcji uczniowie aktywnie  integrowali się  w parku trampolin Saltos.

 


 

 
Król Edyp
poniedziałek, 02 października 2017 19:43

W dniu 29-09-2017r. klasy Ia, Ib i Id  z I Liceum Ogólnokształcącego im.T.Kościuszki  w Łasku obejrzały  spektakl teatralny na podstawie dramatu Sofoklesa „Król Edyp” 
w wykonaniu Teatru Ludowego z Krakowa. Spektakl odbył się w Miejskim Domu Kultury "Ratusz" w Zduńskiej Woli.


 


 
Muzeum Historii Łasku
wtorek, 20 czerwca 2017 20:13

Dziś grupa naszych Licealistów pod opieką Pana mgr Macieja Szulca kompleksowo zwiedziła Muzeum Historii Łasku
i wzięła udział w lekcji muzealnej o historii miasta.

Zachęcamy do odwiedzenia również strony internetowej muzeum: http://www.muzeum.lask.pl/

- galeria zdjęć -


 
Poznajemy historię regionu i uczymy dyskutować
czwartek, 27 kwietnia 2017 19:51

W dniu 25 kwietnia 2017 r. uczniowie klas I a, Ib, Id pod opieką nauczycieli historii - Gabrieli Wojtczyk i Radosława Fabera  uczestniczyli w wycieczce do Łodzi, której celem było zwiedzanie wystawy w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Multimedialna wystawa Kotłownia umożliwiła zwiedzającym wirtualne poznanie wybranych eksponatów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz zapoznanie się z procesem produkcji włókienniczej i jego ewolucją. Filmy i prezentacje przedstawiały rodzaje tkanin, splotów i stroje, jakie ludzie nosili w XIX i XX wieku. Młodzież  podziwiała pracę maszyny parowej, żakard oraz selfaktor, ożywione dzięki filmom i animacjom. Wiedzę zdobytą podczas zwiedzania uczniowie sprawdzili w krótkich quizach dotyczących działalności Białej Fabryki.

W drugiej części wycieczki uczniowie byli obserwatorami finału debat oksfordzkich organizowanych przez Centrum Dokumentacji oraz Instytut Europejski w Łodzi  w ramach projektu Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Team Europe & the art of debate. Przewodnią tematyką zmagań była polityka migracyjna UE. Zadaniem drużyn było odnieść się do tezy: Ekonomiczne korzyści płynące z migracji przeważają nad związanymi z nimi problemami społecznymi i politycznymi.

Więcej…
 
Gościliśmy w Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej
czwartek, 27 kwietnia 2017 19:38

W kolejnym XVII Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi pod opieką Gabrieli Wojtczyk, Radosława Fabera
i Joanny Dąbrowskiej uczestniczyła młodzież klas Ia i Id.
Uczniowie skorzystali w cyklu wykładów pracowników naukowych uczelni z poszczególnych wydziałów, np:

Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności - Instytut Technologii Fermentacji i Mikrobiologii - Antybakteryjny świat
Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska - Polimery – chemiczne chimery
Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności - Instytut Technologii Fermentacji i Mikrobiologii - Konserwant? Naturalnie!
Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności - Instytut Biochemii Technicznej - Od biotechnologii do innowacyjnej biogospodarki
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska - Co słychać na łódzkich podwórkach ?
Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej - Instytut Fizyki - Dlaczego świat jest kolorowy ?
Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska - Ta oranżada jest bez bąbelków – To alkohol! Największa trucizna!

Więcej…
 
March Of The Living 2017
środa, 26 kwietnia 2017 16:11

24 kwietnia 2017 r. na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady 1940-1945 Auschwitz-Birkenau
odbył się 26. Marsz Żywych. Jego uczestnicy przeszli trzykilometrową trasę spod bramy z napisem „Arbeit macht frei”
w byłym obozie Auschwitz I do byłego obozu Auschwitz II - Birkenau.

Główna ceremonia miała miejsce przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu. W tym roku, w Marszu Żywych uczestniczyło
ok. 11 tys. osób z ponad 40. krajów świata, polscy uczniowie, w tym 20.-osobowa grupa uczniów i uczennic kl. Ic
z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łasku pod opieką Panów: mgr Macieja Szulca i mgr Jacka Ruszczyńskiego.

Całodniowy wyjazd, refundowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zakładał nie tylko udział w Marszu, ale również kompleksowe
zwiedzanie dwóch obozów. Młodzież została zapoznana z historią Holokaustu, wieloma wystawami, miejscami pamięci,
mogła porozmawiać także w językach obcych z innymi uczestnikami Marszu.
Bezpieczny i wygodny dojazd do oraz powrót z Oświęcimia zapewniła firma Kościan Travel.

- galeria zdjęć -

 

 


 


 
Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi
wtorek, 28 marca 2017 18:14

W dniu 24.03.2017r. uczniowie klas Ic i Id pod opieką nauczycieli:  Marleny Pluty, Joanny Kowalczuk i Anny Piech uczestniczyli w testach ekspozycji w powstającym Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Zadaniem uczniów było „uważne przetestowanie” otwartych ekspozycji, a następnie w przygotowanej wcześniej ankiecie, wypowiedzieć się co należałoby poprawić lub usprawnić aby przyszli zwiedzający czuli pełną satysfakcję z wizyty w CNiT.

- galeria zdjęć -


 
Centrum Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
środa, 15 marca 2017 23:03

8 marca klasy II o profilu biologiczno-chemicznym odwiedziły Centrum Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 
Przyszli studenci podczas wizyty mogli skorzystać z wyjątkowo bogatego programu przygotowanego przez pracowników oraz studentów uczelni.

Uczniowie zainteresowani karierą lekarza mogli zapoznać się ze specyfiką różnych specjalności medycznych.

Na gości czekało również stoisko Biura Obsługi Studiów, na którym udzielano kompleksowych informacji na temat oferty edukacyjnej uczelni,
zasad rekrutacji na najbliższy rok czy progów punktowych z poprzednich lat. Akademickie Biuro Karier doradzało jak zaplanować przyszłą ścieżkę zawodową.

Opiekunami wycieczki były p. Joanna Dąbrowska, p.Anna Delegacz oraz p. Magdalena Uzarczyk.

- galeria zdjęć -


 
Dzień Otwarty Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego
poniedziałek, 13 marca 2017 22:38

10.03.2017r. klasa maturalna oraz kilkoro uczniów z klasy drugiej o profilu humanistycznym wraz nauczycielem języka polskiego p. mgr Małgorzatą Lebiodą, uczestniczyli w Dniu Otwartym Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas wyjazdu uczniowie mieli możliwość przekonania się, jak wyglądają zajęcia akademickie  oraz porozmawiania ze studentami i wykładowcami poszczególnych kierunków. Wydarzenie rozpoczęło się przywitaniem przez przybyłe władze wydziału i koordynatorów akcji. Na terenie budynku znajdowały się stoiska, na których otrzymać można było informacje dotyczące rekrutacji i programu studiów. Uczelnia przygotowała szeroką ofertę warsztatów i wykładów, w których uczestniczyła młodzież. Uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach przygotowanych przez studentów kierunków: filologia hiszpańska, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, filmoznawstwo oraz kulturoznawstwo. Warsztaty ostatniego z kierunków prowadzone były przez absolwenta I LO w Łasku, Jakuba Pokorskiego. Wydarzenie to było doskonałą okazją do zapoznania się z ofertą studiów oraz uzyskania odpowiedzi na wszystkie nurtujące uczniów pytania dotyczące studiowania na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

- galeria zdjęć - 


Strona 1 z 3
free pokerfree poker

najnowsza galeria

Co oferuje I LO? - kliknij

Panteon LO

Damian M. - kliknij!

LICZNIK ODWIEDZIN