Biblioteka

wtorek, 13 listopada 2012 00:47

Biblioteka zaprasza codziennie od 730 - 1430


Wykład o książce i cenzurze

Dnia 25 października gościliśmy w naszej szkole pana Arkadiusza Cieślaka z Muzeum Historii Łasku. Został on zaproszony przez bibliotekę szkolną.

Wygłosił wykład na temat cenzury i książek zakazanych, którego wysłuchali uczniowie klas Ia i IIIa.

Wykład i prezentacja przybliżyły nam historię i rodzaje cenzury na przestrzeni dziejów oraz niektóre dzieła, które znalazły się na indeksie ksiag zakazanych. Niektóre z nich, jak np. "Przygody Koziołka Matołka", "Przygody Robin Hooda"' "Cierpienia młodego Wertera" czy sama "Biblia" były dla wielu prawdziwym zaskoczeniem. Wykład ilustrowany był licznymi przykładami w postaci zdjęć i ilustracji.


Nowości w bibliotece szkolnej

Z przyjemnością informujemy, że biblioteka szkolna zakupiła nowe, ciekawe książki. Są to w większości powieści dla młodzieży. Sfinansowane one zostały w całości ze środków pozyskanych dzięki kiermaszowi używanych podręczników.

Poniżej zamieszczamy listę zakupionych książek i zapraszamy do wypożyczania.

Miłej lektury!

 

A. Czykierda-Grabowska „Jak powietrze”

J. Asher „13 powodów”

C. Hoover „Maybe someday”

C. Hoover „Hopeless”

P. Wohlleben „Duchowe życie zwierząt”

B. Kemmerer „Listy do utraconej”

C. Douglas „Ktokolwiek widział”

R. P. Evans „Stokrotki w śniegu”

R. P. Evans „Bliżej słońca”

C. Hoover, T. Fisher „Never never”

M. Sheridan „Bez szans”

M. Sheridan „Bez uczuć”

M. Sheridan „Bez winy”

M. Durrani, L. Kalaugher „Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt”

L. Rayven „Zły Romeo”

L. Rayven „Zła Julia”

S. King „Martwa strefa”

O. Fallaci „Korzenie nienawiści. Moja prawda o islamie”

J. Green „Papierowe miasta”

L. Jufresa „Umami”

K. McGee „Tysiąc pięter”

S. J. Kincaid „Diabolika”

Jo Nesbo „Pierwszy śnieg”

M. Zielke „Nienawiść”

N. Sparks „Najdłuższa podróż”

S. Sparaco „Równanie miłości”

P. Douglas „Dręczyciel”

A. Czykierda-Grabowska „Wszystkie twoje marzenia” 

Zbiórka surowców wtórnych.

Nasza szkoła przystąpiła w tym roku szkolnym już po raz trzeci do akcji zbiórki surowców wtórnych. Zbiórka odbywa się w ramach konkursu dla szkół EKOTUR 2017/2018. Zbieramy makulaturę i zużyte baterie. Akcja prowadzona jest przez bibliotekę szkolną.

Makulaturę prosimy przynosić do biblioteki, baterie można wrzucać do specjalnych pudeł wystawionych na korytarzu i w bibliotece.

Jak co roku środki pozyskane ze zbiórki wykorzystane zostaną na zakup książek. W ubiegłym roku szkolnym było to 101 zł 30 gr.

 

Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do włączenia się w tę pożyteczną akcję. Możemy w ten sposób choć trochę przyczynić się do ochrony środowiska oraz wzbogacić nasz szkolny księgozbiór. 

Zakończenie kiermaszu w bibliotece szkolnej.

Wraz z końcem września zakończyliśmy również kiermasz używanych podręczników, jaki corocznie organizowany jest przez bibliotekę szkolną. Dziękujemy wszystkim sprzedającym i kupującym za zainteresowanie oraz przekazanie darowizny na rzecz biblioteki. Za zabrane środki zakupimy jak zawsze nowości i lektury do biblioteki szkolnej oraz folię do okładania książek.

Zapraszamy w czerwcu i we wrześniu 2018 na następną edycję kiermaszu.

 

Uczniowie i absolwenci,  którzy nie odebrali jeszcze pieniędzy za sprzedane książki proszeni są o zgłoszenie się do biblioteki szkolnej.


 

Podsumowanie konkursu literackiego "Dopisz nowe zakończenie ... "

Do konkursu literackiego zorganizowanego przez bibliotekę szkolną zgłosiły się dwie uczennice klasy 2a: Anna Łuczak i Michalina Piotrowska.

Konkurs polegał na napisaniu alternatywnego zakończenia wybranej książki. Można było wybierać z lektur i spoza lektur szkolnych.

Prace, które wpłynęły na konkurs,poświęcone były "Zbrodni i karze" F. Dostojewskiego oraz "Wywiadowi z wampirem" Anne Rice.

Uczestniczki konkursu wykazały się nie tylko wyobraźnią, ale też zdolnościami literackimi. 
Doceniając wkład pracy uczestniczek oraz wysoki poziom obu tekstów przyznano dwie równorzędne nagrody książkowe.

Gratulujemy !

Oba teksty można przeczytać - odnośniki poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Wywiad z wampirem - zakończenie

Zbrodnia i kara - zakończenie


 


Dary dla naszej biblioteki.

 

Pragnę poinformować, iż w roku szkolnym 2015/ 2016 dzięki ofiarności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2  
im. Jana Łaskiego w Łasku nasza biblioteka szkolna pozyskała blisko 800 woluminów, które w bardzo znacznym stopniu
wzbogaciły nasz ksiegozbiór. Wszystkie te książki zostały  skatalogowane, włączone do ksiegozbioru i są już dostępne dla czytelników.

Zapraszam do wypożyczania i życzę miłej lektury.

A. Maryniak

 


 

Podsumowanie akcji zbiórki surowców wtórnych EKOTUR 2015/2016.
Podziękowania.
Drodzy uczniowie !

W imieniu własnym i wszystkich czytelników serdecznie dziekuję wszystkim, którzy aktywnie wzięli udział w ubiegłorocznej akcji zbiórki makulatury i baterii EKOTUR 2015/2016. W ciagu osmiu miesięcy, od października 2015 do maja 2016 zebraliśmy w bibliotece szkolnej łącznie 171 kg makulatury i 6 kg baterii za sumę 116,35 zł. Za pozyskane w ten sposób środki zakupilismy do biblioteki nowe książki i wzbogacilismy nasz księgozbiór.Dla przypomnienia podaję jeszcze raz informację o klasach, które szczególnie zaangażowały się w zbiórkę:Id  - 69,5 kgIb  - 27,5 kg2b – 21,5 kgDziękuję również za wszystkie pozostałe dary przekazane przez uczniów w czasie trwania kiermaszu podręczników używanych w latach ubiegłych i w roku obecnym. Pozyskane w ten sposób fundusze przeznaczamy corocznie w całości na zakup nowości do naszej biblioteki ( odnawiamy zasób lektur szkolnych, kupujemy książki popularno-naukowe, repetytoria maturalne oraz beletrystykę).  Serdeczne podziękowania!                                               /A. Maryniak/

Wznowienie akcji bookcrossingu – "Wymień się książką".
Od początku października 2016 wznawiamy w naszej szkole akcję rozpoczętą w roku ubiegłym. Na pierwszym piętrze obok radiowęzła znajdować się będzie pojemnik na ksiażki. Każdy z Was może przynieść i zostawić tam książki, którymi zechce się podzielić z innymi czytelnikami oraz znaleźć interesującą Was lekturę. Zapraszamy do przyłączenia się do tej akcji, która cieszy się coraz wiekszą popularnością w całej Polsce.Przyłącz się – wymień się książką – znajdź interesujacą lekturę !Zapraszamy.                                                                                                                                        /A. Maryniak/

Dary dla naszej biblioteki.
Pragnę poinformować, iż w roku szkolnym 2015/ 2016 dzięki ofiarności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2  im. Jana Łaskiego w Łasku nasza biblioteka szkolna pozyskała blisko 800 woluminów, które w bardzo znacznym stopniu wzbogaciły nasz ksiegozbiór. Wszystkie te ksiązki zostały  skatalogowane, włączone do ksiegozbioru i są już dostępne dla czytelników. Zapraszam do wypożyczania i życzę miłej lektury.
/A. Maryniak/

 

 

 


 

 

Uwolnij książkę !

Zapraszamy uczniów i rodziców do włączenia się w akcję "Uwolnij książkę". Na korytarzu na pierwszym piętrze znajduje się stolik, gdzie można zostawić swoje przeczytane, niepotrzebne nam już książki i wymienić je na inne. W każdym domu znajdują się książki, które zakurzone latami stoją na półkach. Dzieląc się nimi możemy sprawić komuś radość i podarować książce "nowe życie".

Idea Bookcrossingu zrodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, w Polsce popularyzowana jest od roku 2003. Jest to znana na całym świecie forma popularyzowania czytelnictwa.

 


 

Najstarsze książki w naszym księgozbiorze.

Biblioteka szkolna zaprasza na małą wystawę prezentującą najstarsze książki w naszym księgozbiorze. Zostaną na niej wystawione wybrane książki wydane w latach 1809 – 1944, znajdujące się w naszych zbiorach. Nie są już na co dzień udostępniane czytelnikom ale stanowią bardzo cenny dokument historii szkoły. W roku 2016 nasze liceum będzie obchodzić stulecie swojego istnienia, warto wiec zapoznać się z najstarszymi zabytkami zgromadzonymi i przechowywanymi w bibliotece szkolnej.

Do najciekawszych eksponatów należą min. najstarsza książka w zbiorach naszej biblioteki i w zbiorach bibliotek łaskich: „Przysłowia mów potocznych” Andrzeja Maksymiliana Fredry wydane we Wrocławiu przez Wilhelma Bogumiła Korna w 1809 roku, „Komedye” Aleksandra Hrabiego Fredry wydane w 1871 roku, „Wewnętrzne dzieje Polsk za Stanisława Augusta” Tadeusza Korzona z 1897 roku oraz „Księstwo Warszawskie. Opowiadanie historyczne popularne z 12-tu ilustracyami” Heleny Bukowieckiej z 1906 roku. Warto wiedzieć, że najstarsza księga inwentarzowa naszej biblioteki szkolnej pochodzi z 1948 roku, a książka opatrzona pierwszym numerem inwentarzowym to „Dzieła” Zygmunta Krasińskiego, rok wydania 1931.

Wystawa potrwa od 23 do 28 października i będzie dostępna w godzinach pracy biblioteki od 7.30 do 14.30. Serdecznie zapraszamy.


 

Zbiórka makulatury

Konkurs EKOTUR 15/16

W październiku 2015 nasz szkoła przystąpiła do I edycji konkursu i programu EKOTUR 15/16 organizowanego przez TKW-ZAG Sp.z o.o. w Woli Łaskiej. Polega on na zbiórce makulatury i innych surowców wtórnych (min. korki, elektrosprzęt, baterie). Surowce należy przynosić do biblioteki szkolnej, która koordynuję akcję . Pozyskane środki zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych do biblioteki.

Uczestnikami konkursu mogą być szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Konkurs potrwa od 5 października  2015 do 20 maja 2016. Po rozstrzygnięciu konkursu przyznane zostaną nagrody w trzech kategoriach: najlepsza szkoła – w przeliczeniu kg na jednego ucznia, najlepsza klasa i najlepszy uczeń. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy, puchary oraz nagrody.

Wszystkich uczniów oraz rodziców zapraszamy do włączenia się w akcję, która pomaga chronić nasze środowisko i  budować świadomość ekologiczną wśród dzieci i młodzieży.

 


 

 

Zbierz nakrętki ! Pomóż Damianowi !

W naszej szkole prowadzona jest akcja zbiórki nakrętek plastikowych na leczenie i rehabilitację Damiana – ucznia naszej szkoły ciężko poszkodowanego w wypadku. W dniu 5 maja 2014 Damian został potracony przez pędzący samochód na przejściu dla pieszych.

Nakrętki (po napojach, sokach, kawie, chemii gospodarczej, szamponach, żelach, pastach do zębów, proszkach, płynach, środach przemysłowych) należy przynosić do biblioteki szkolnej lub wrzucać do pudełka wystawionego na korytarzu na parterze.

Włącz się do akcji, pomóż  - to nic nie kosztuje a może wiele znaczyć ! 

Regulamin biblioteki I Liceum Ogólnokształcącego w Łasku:

 

 

  1. 1. Biblioteka jest czynna w godzinach ustalanych corocznie w zależności od organizacji pracy szkoły, a godziny otwarcia podane są na drzwiach wejściowych.
  2. 2. Z usług biblioteki mogą korzystać uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, inni pracownicy placówki, rodzice uczniów.
  3. 3. Czytelnik może wypożyczać książki jedynie na swoje nazwisko. Każdy jednostkowy fakt wypożyczenia i zwrotu książki musi być potwierdzony własnoręcznym podpisem czytelnika.
  4. 4. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na okres 2 tygodni. W uzasadnionych przypadkach nauczyciel bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczanych pozycji.
  5. 5. W przypadku konieczności  przedłużenia terminu zwrotu wypożyczonych materiałów należy zwrócić się do nauczyciela bibliotekarza z prośbą o prolongatę.
  6. 6. Udostępnianie księgozbioru podręcznego odbywa się wyłącznie w czytelni. Każdorazowe skorzystanie z jego zasobów należy odnotować w księdze odwiedzin. Wypożyczeń poza obręb biblioteki (na zajęcia dydaktyczne) dokonują jedynie nauczyciele. Każdy fakt wypożyczenia i zwrotu książki musi być potwierdzony własnoręcznym podpisem nauczyciela.
  7. 7. Zbiory specjalne (kasety VHS, płyty CD i DVD z programami multimedialnymi) wypożyczane są tylko nauczycielom. Każdy fakt wypożyczenia i zwrotu musi być potwierdzony własnoręcznym podpisem nauczyciela.
  8. 8. W przypadku zniszczenia bądź zagubienia wypożyczonych materiałów bibliotecznych czytelnik zobowiązany jest zwrócić takie same pozycje (albo inne wskazane przez nauczyciela bibliotekarza) odpowiadające aktualnej wartości rynkowej zniszczonych (zagubionych) materiałów.
  9. 9. Wszystkie wypożyczone materiały winny być zwrócone do biblioteki najpóźniej na  tydzień przed końcem roku szkolnego. Czytelnicy opuszczający szkołę zobowiązani są do przedstawienia w sekretariacie szkoły zaświadczenia potwierdzającego uregulowanie zobowiązań  wobec biblioteki.

10. W bibliotece obowiązuje cisza.

 


Podsumowanie akcji zbiórki surowców wtórnych EKOTUR 2015/2016.
Podziękowania.
Drodzy uczniowie ! W imieniu własnym i wszystkich czytelników serdecznie dziekuję wszystkim, którzy aktywnie wzięli udział w ubiegłorocznej akcji zbiórki makulatury i baterii EKOTUR 2015/2016.
W ciagu osmiu miesięcy, od października 2015 do maja 2016 zebraliśmy w bibliotece szkolnej łącznie 171 kg makulatury i 6 kg baterii za sumę 116,35 zł. Za pozyskane w ten sposób środki zakupilismy do biblioteki nowe książki i wzbogacilismy nasz księgozbiór.
Dla przypomnienia podaję jeszcze raz informację o klasach, które szczególnie zaangażowały się w zbiórkę:
Id  - 69,5 kg
Ib  - 27,5 kg
2b – 21,5 kg
Dziękuję również za wszystkie pozostałe dary przekazane przez uczniów w czasie trwania kiermaszu podręczników używanych w latach ubiegłych i w roku obecnym. Pozyskane w ten sposób fundusze przeznaczamy corocznie w całości na zakup nowości do naszej biblioteki ( odnawiamy zasób lektur szkolnych, kupujemy książki popularno-naukowe, repetytoria maturalne oraz beletrystykę).
Serdeczne podziękowania!                                                                    A. Maryniak
Wznowienie akcji bookcrossingu – "Wymień się książką".
Od początku października 2016 wznawiamy w naszej szkole akcję rozpoczętą w roku ubiegłym.
Na pierwszym piętrze obok radiowęzła znajdować się będzie pojemnik na ksiażki.
Każdy z Was może przynieść i zostawić tam książki, którymi zechce się podzielić z innymi czytelnikami oraz znaleźć interesującą Was lekturę.
Zapraszamy do przyłączenia się do tej akcji, która cieszy się coraz wiekszą popularnością w całej Polsce.
Przyłącz się – wymień się książką – znajdź interesujacą lekturę !
Zapraszamy.
A. Maryniak
Dary dla naszej biblioteki.
Pragnę poinformować, iż w roku szkolnym 2015/ 2016 dzięki ofiarności Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2  im. Jana Łaskiego w Łasku nasza biblioteka szkolna pozyskała blisko 800 woluminów, które w bardzo znacznym stopniu wzbogaciły nasz ksiegozbiór. Wszystkie te ksiązki zostały  skatalogowane, włączone do ksiegozbioru i są już dostępne dla czytelników.
Zapraszam do wypożyczania i życzę miłej lektury.
A. Maryniak
 
free pokerfree poker

najnowsza galeria

Co oferuje I LO? - kliknij

Panteon LO

Damian M. - kliknij!

LICZNIK ODWIEDZIN

Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej/e-mailowej zgody właścicieli serwisu jest zabronione..