Biblioteka

wtorek, 13 listopada 2012 00:47

Biblioteka zaprasza codziennie od 730 - 1430


Wykad o ksice i cenzurze

Dnia 25 padziernika gocilimy w naszej szkole pana Arkadiusza Cielaka z Muzeum Historii asku. Zosta on zaproszony przez bibliotek szkoln.

Wygosi wykad na temat cenzury i ksiek zakazanych, ktrego wysuchali uczniowie klas Ia i IIIa.

Wykad i prezentacja przybliyy nam histori i rodzaje cenzury na przestrzeni dziejw oraz niektre dziea, ktre znalazy si na indeksie ksiag zakazanych. Niektre z nich, jak np. "Przygody Kozioka Matoka", "Przygody Robin Hooda"' "Cierpienia modego Wertera" czy sama "Biblia" byy dla wielu prawdziwym zaskoczeniem. Wykad ilustrowany by licznymi przykadami w postaci zdj i ilustracji.


Nowoci w bibliotece szkolnej

Z przyjemnoci informujemy, e biblioteka szkolna zakupia nowe, ciekawe ksiki. S to w wikszoci powieci dla modziey. Sfinansowane one zostay w caoci ze rodkw pozyskanych dziki kiermaszowi uywanych podrcznikw.

Poniej zamieszczamy list zakupionych ksiek i zapraszamy do wypoyczania.

Miej lektury!

A. Czykierda-Grabowska ?Jak powietrze?

J. Asher ?13 powodw?

C. Hoover ?Maybe someday?

C. Hoover ?Hopeless?

P. Wohlleben ?Duchowe ycie zwierzt?

B. Kemmerer ?Listy do utraconej?

C. Douglas ?Ktokolwiek widzia?

R. P. Evans ?Stokrotki w niegu?

R. P. Evans ?Bliej soca?

C. Hoover, T. Fisher ?Never never?

M. Sheridan ?Bez szans?

M. Sheridan ?Bez uczu?

M. Sheridan ?Bez winy?

M. Durrani, L. Kalaugher ?Kudata nauka. Mdro w wiecie zwierzt?

L. Rayven ?Zy Romeo?

L. Rayven ?Za Julia?

S. King ?Martwa strefa?

O. Fallaci ?Korzenie nienawici. Moja prawda o islamie?

J. Green ?Papierowe miasta?

L. Jufresa ?Umami?

K. McGee ?Tysic piter?

S. J. Kincaid ?Diabolika?

Jo Nesbo ?Pierwszy nieg?

M. Zielke ?Nienawi?

N. Sparks ?Najdusza podr?

S. Sparaco ?Rwnanie mioci?

P. Douglas ?Drczyciel?

A. Czykierda-Grabowska ?Wszystkie twoje marzenia?Zbirka surowcw wtrnych.

Nasza szkoa przystpia w tym roku szkolnym ju po raz trzeci do akcji zbirki surowcw wtrnych. Zbirka odbywa si w ramach konkursu dla szk EKOTUR 2017/2018. Zbieramy makulatur i zuyte baterie. Akcja prowadzona jest przez bibliotek szkoln.

Makulatur prosimy przynosi do biblioteki, baterie mona wrzuca do specjalnych pude wystawionych na korytarzu i w bibliotece.

Jak co roku rodki pozyskane ze zbirki wykorzystane zostan na zakup ksiek. W ubiegym roku szkolnym byo to 101 z 30 gr.

Zapraszamy wszystkich uczniw i nauczycieli do wczenia si w t poyteczn akcj. Moemy w ten sposb cho troch przyczyni si do ochrony rodowiska oraz wzbogaci nasz szkolny ksigozbir.Zakoczenie kiermaszu w bibliotece szkolnej.

Wraz z kocem wrzenia zakoczylimy rwnie kiermasz uywanych podrcznikw, jaki corocznie organizowany jest przez bibliotek szkoln. Dzikujemy wszystkim sprzedajcym i kupujcym za zainteresowanie oraz przekazanie darowizny na rzecz biblioteki. Za zabrane rodki zakupimy jak zawsze nowoci i lektury do biblioteki szkolnej oraz foli do okadania ksiek.

Zapraszamy w czerwcu i we wrzeniu 2018 na nastpn edycj kiermaszu.

Uczniowie i absolwenci, ktrzy nie odebrali jeszcze pienidzy za sprzedane ksiki proszeni s o zgoszenie si do biblioteki szkolnej.


Podsumowanie konkursu literackiego "Dopisz nowe zakoczenie ... "

Do konkursu literackiego zorganizowanego przez bibliotek szkoln zgosiy si dwie uczennice klasy 2a:Anna uczak i Michalina Piotrowska.

Konkurs polega na napisaniu alternatywnego zakoczenia wybranej ksiki. Mona byo wybiera z lektur i spoza lektur szkolnych.

Prace, ktre wpyny na konkurs,powicone byy "Zbrodni i karze"F. Dostojewskiego oraz "Wywiadowi z wampirem" Anne Rice.

Uczestniczki konkursu wykazay si nie tylko wyobrani, ale te zdolnociami literackimi.
Doceniajc wkad pracy uczestniczek oraz wysoki poziom obu tekstw przyznano dwie rwnorzdne nagrody ksikowe.

Gratulujemy !

Oba teksty mona przeczyta - odnoniki poniej. Zapraszamy do zapoznania si z nimi.

Wywiad z wampirem- zakoczenie

Zbrodnia i kara - zakoczenieDary dla naszej biblioteki.

Pragn poinformowa, i w roku szkolnym 2015/ 2016 dziki ofiarnoci Zespou Szk Ponadgimnazjalnych nr 2
im. Jana askiego w asku nasza biblioteka szkolna pozyskaa blisko 800 woluminw, ktre w bardzo znacznym stopniu
wzbogaciy nasz ksiegozbir. Wszystkie te ksiki zostay skatalogowane, wczone do ksiegozbioru i s ju dostpne dla czytelnikw.

Zapraszam do wypoyczania i ycz miej lektury.

A. Maryniak


Podsumowanie akcji zbirki surowcw wtrnych EKOTUR 2015/2016.
Podzikowania.
Drodzy uczniowie !

W imieniu wasnym i wszystkich czytelnikw serdecznie dziekuj wszystkim, ktrzy aktywnie wzili udzia w ubiegorocznej akcji zbirki makulatury i baterii EKOTUR 2015/2016.W ciagu osmiu miesicy, od padziernika 2015 do maja 2016 zebralimy w bibliotece szkolnej cznie 171 kg makulatury i 6 kg baterii za sum 116,35 z. Za pozyskane w ten sposb rodki zakupilismy do biblioteki nowe ksiki i wzbogacilismy nasz ksigozbir.Dla przypomnienia podaj jeszcze raz informacj o klasach, ktre szczeglnie zaangaoway si w zbirk:Id - 69,5 kgIb - 27,5 kg2b ? 21,5 kgDzikuj rwnie za wszystkie pozostae dary przekazane przez uczniw w czasie trwania kiermaszu podrcznikw uywanych w latach ubiegych i w roku obecnym. Pozyskane w ten sposb fundusze przeznaczamy corocznie w caoci na zakup nowoci do naszej biblioteki ( odnawiamy zasb lektur szkolnych, kupujemy ksiki popularno-naukowe, repetytoria maturalne oraz beletrystyk).Serdeczne podzikowania! /A. Maryniak/

Wznowienie akcji bookcrossingu ? "Wymie si ksik".
Od pocztku padziernika 2016 wznawiamy w naszej szkole akcj rozpoczt w roku ubiegym.Na pierwszym pitrze obok radiowza znajdowa si bdzie pojemnik na ksiaki.Kady z Was moe przynie i zostawi tam ksiki, ktrymi zechce si podzieli z innymi czytelnikami oraz znale interesujc Was lektur.Zapraszamy do przyczenia si do tej akcji, ktra cieszy si coraz wieksz popularnoci w caej Polsce.Przycz si ? wymie si ksik ? znajd interesujac lektur !Zapraszamy. /A. Maryniak/

Dary dla naszej biblioteki.
Pragn poinformowa, i w roku szkolnym 2015/ 2016 dziki ofiarnoci Zespou Szk Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Jana askiego w asku nasza biblioteka szkolna pozyskaa blisko 800 woluminw, ktre w bardzo znacznym stopniu wzbogaciy nasz ksiegozbir. Wszystkie te ksizki zostay skatalogowane, wczone do ksiegozbioru i s ju dostpne dla czytelnikw.Zapraszam do wypoyczania i ycz miej lektury.
/A. Maryniak/


Uwolnij ksik !

Zapraszamy uczniw i rodzicw do wczenia si w akcj "Uwolnij ksik". Na korytarzu na pierwszym pitrze znajduje si stolik, gdzie mona zostawi swoje przeczytane, niepotrzebne nam ju ksiki i wymieni je na inne. W kadym domu znajduj si ksiki, ktre zakurzone latami stoj na pkach. Dzielc si nimi moemy sprawi komu rado i podarowa ksice "nowe ycie".

Idea Bookcrossingu zrodzia si w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, w Polsce popularyzowana jest od roku 2003. Jest to znana na caym wiecie forma popularyzowania czytelnictwa.


Najstarsze ksiki w naszym ksigozbiorze.

Biblioteka szkolna zaprasza na ma wystaw prezentujc najstarsze ksiki w naszym ksigozbiorze. Zostan na niej wystawione wybrane ksiki wydane w latach 1809 ? 1944, znajdujce si w naszych zbiorach. Nie s ju na co dzie udostpniane czytelnikom ale stanowi bardzo cenny dokument historii szkoy. W roku 2016 nasze liceum bdzie obchodzi stulecie swojego istnienia, warto wiec zapozna si z najstarszymi zabytkami zgromadzonymi i przechowywanymi w bibliotece szkolnej.

Do najciekawszych eksponatw nale min. najstarsza ksika w zbiorach naszej biblioteki i w zbiorach bibliotek askich: ?Przysowia mw potocznych? Andrzeja Maksymiliana Fredry wydane we Wrocawiu przez Wilhelma Bogumia Korna w 1809 roku, ?Komedye? Aleksandra Hrabiego Fredry wydane w 1871 roku, ?Wewntrzne dzieje Polsk za Stanisawa Augusta? Tadeusza Korzona z 1897 roku oraz ?Ksistwo Warszawskie. Opowiadanie historyczne popularne z 12-tu ilustracyami? Heleny Bukowieckiej z 1906 roku. Warto wiedzie, e najstarsza ksiga inwentarzowa naszej biblioteki szkolnej pochodzi z 1948 roku, a ksika opatrzona pierwszym numerem inwentarzowym to ?Dziea? Zygmunta Krasiskiego, rok wydania 1931.

Wystawa potrwa od 23 do 28 padziernika i bdzie dostpna w godzinach pracy biblioteki od 7.30 do 14.30. Serdecznie zapraszamy.


Zbirka makulatury

Konkurs EKOTUR 15/16

W padzierniku 2015 nasz szkoa przystpia do I edycji konkursu i programu EKOTUR 15/16 organizowanego przez TKW-ZAG Sp.z o.o. w Woli askiej. Polega on na zbirce makulatury i innych surowcw wtrnych (min. korki, elektrosprzt, baterie). Surowce naley przynosi do biblioteki szkolnej, ktra koordynuj akcj . Pozyskane rodki zostan przeznaczone na zakup nowoci wydawniczych do biblioteki.

Uczestnikami konkursu mog by szkoy podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Konkurs potrwa od 5 padziernika 2015 do 20 maja 2016. Po rozstrzygniciu konkursu przyznane zostan nagrody w trzech kategoriach: najlepsza szkoa ? w przeliczeniu kg na jednego ucznia, najlepsza klasa i najlepszy ucze. Laureaci konkursu otrzymaj dyplomy, puchary oraz nagrody.

Wszystkich uczniw oraz rodzicw zapraszamy do wczenia si w akcj, ktra pomaga chroni nasze rodowisko i budowa wiadomo ekologiczn wrd dzieci i modziey.


Zbierz nakrtki ! Pom Damianowi !

W naszej szkole prowadzona jest akcja zbirki nakrtek plastikowych na leczenie i rehabilitacj Damiana ? ucznia naszej szkoy ciko poszkodowanego w wypadku. W dniu 5 maja 2014 Damian zosta potracony przez pdzcy samochd na przejciu dla pieszych.

Nakrtki (po napojach, sokach, kawie, chemii gospodarczej, szamponach, elach, pastach do zbw, proszkach, pynach, rodach przemysowych) naley przynosi do biblioteki szkolnej lub wrzuca do pudeka wystawionego na korytarzu na parterze.

Wcz si do akcji, pom - to nic nie kosztuje a moe wiele znaczy !Regulamin biblioteki I Liceum Oglnoksztaccego w asku:

  1. 1. Biblioteka jest czynna w godzinach ustalanych corocznie w zalenoci od organizacji pracy szkoy, a godziny otwarcia podane s na drzwiach wejciowych.
  2. 2. Z usug biblioteki mog korzysta uczniowie i nauczyciele naszej szkoy, inni pracownicy placwki, rodzice uczniw.
  3. 3. Czytelnik moe wypoycza ksiki jedynie na swoje nazwisko. Kady jednostkowy fakt wypoyczenia i zwrotu ksiki musi by potwierdzony wasnorcznym podpisem czytelnika.
  4. 4. Jednorazowo mona wypoyczy 3 ksiki na okres 2 tygodni. W uzasadnionych przypadkach nauczyciel bibliotekarz moe ograniczy lub zwikszy liczb wypoyczanych pozycji.
  5. 5. W przypadku koniecznoci przeduenia terminu zwrotu wypoyczonych materiaw naley zwrci si do nauczyciela bibliotekarza z prob o prolongat.
  6. 6. Udostpnianie ksigozbioru podrcznego odbywa si wycznie w czytelni. Kadorazowe skorzystanie z jego zasobw naley odnotowa w ksidze odwiedzin. Wypoycze poza obrb biblioteki (na zajcia dydaktyczne) dokonuj jedynie nauczyciele. Kady fakt wypoyczenia i zwrotu ksiki musi by potwierdzony wasnorcznym podpisem nauczyciela.
  7. 7. Zbiory specjalne (kasety VHS, pyty CD i DVD z programami multimedialnymi) wypoyczane s tylko nauczycielom. Kady fakt wypoyczenia i zwrotu musi by potwierdzony wasnorcznym podpisem nauczyciela.
  8. 8. W przypadku zniszczenia bd zagubienia wypoyczonych materiaw bibliotecznych czytelnik zobowizany jest zwrci takie same pozycje (albo inne wskazane przez nauczyciela bibliotekarza) odpowiadajce aktualnej wartoci rynkowej zniszczonych (zagubionych) materiaw.
  9. 9. Wszystkie wypoyczone materiay winny by zwrcone do biblioteki najpniej na tydzie przed kocem roku szkolnego. Czytelnicy opuszczajcy szko zobowizani s do przedstawienia w sekretariacie szkoy zawiadczenia potwierdzajcego uregulowanie zobowiza wobec biblioteki.

10. W bibliotece obowizuje cisza.


Podsumowanie akcji zbirki surowcw wtrnych EKOTUR 2015/2016.
Podzikowania.
Drodzy uczniowie ! W imieniu wasnym i wszystkich czytelnikw serdecznie dziekuj wszystkim, ktrzy aktywnie wzili udzia w ubiegorocznej akcji zbirki makulatury i baterii EKOTUR 2015/2016.
W ciagu osmiu miesicy, od padziernika 2015 do maja 2016 zebralimy w bibliotece szkolnej cznie 171 kg makulatury i 6 kg baterii za sum 116,35 z. Za pozyskane w ten sposb rodki zakupilismy do biblioteki nowe ksiki i wzbogacilismy nasz ksigozbir.
Dla przypomnienia podaj jeszcze raz informacj o klasach, ktre szczeglnie zaangaoway si w zbirk:
Id - 69,5 kg
Ib - 27,5 kg
2b ? 21,5 kg
Dzikuj rwnie za wszystkie pozostae dary przekazane przez uczniw w czasie trwania kiermaszu podrcznikw uywanych w latach ubiegych i w roku obecnym. Pozyskane w ten sposb fundusze przeznaczamy corocznie w caoci na zakup nowoci do naszej biblioteki ( odnawiamy zasb lektur szkolnych, kupujemy ksiki popularno-naukowe, repetytoria maturalne oraz beletrystyk).
Serdeczne podzikowania! A. Maryniak
Wznowienie akcji bookcrossingu ? "Wymie si ksik".
Od pocztku padziernika 2016 wznawiamy w naszej szkole akcj rozpoczt w roku ubiegym.
Na pierwszym pitrze obok radiowza znajdowa si bdzie pojemnik na ksiaki.
Kady z Was moe przynie i zostawi tam ksiki, ktrymi zechce si podzieli z innymi czytelnikami oraz znale interesujc Was lektur.
Zapraszamy do przyczenia si do tej akcji, ktra cieszy si coraz wieksz popularnoci w caej Polsce.
Przycz si ? wymie si ksik ? znajd interesujac lektur !
Zapraszamy.
A. Maryniak
Dary dla naszej biblioteki.
Pragn poinformowa, i w roku szkolnym 2015/ 2016 dziki ofiarnoci Zespou Szk Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Jana askiego w asku nasza biblioteka szkolna pozyskaa blisko 800 woluminw, ktre w bardzo znacznym stopniu wzbogaciy nasz ksiegozbir. Wszystkie te ksizki zostay skatalogowane, wczone do ksiegozbioru i s ju dostpne dla czytelnikw.
Zapraszam do wypoyczania i ycz miej lektury.
A. Maryniak
 
free pokerfree poker

najnowsza galeria

Co oferuje I LO? - kliknij

Panteon LO

Damian M. - kliknij!

LICZNIK ODWIEDZIN

Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej/e-mailowej zgody właścicieli serwisu jest zabronione..