kiermasz podręczników w bibliotece

od 4 września uczniów klas pierwszych
zapraszamy do biblioteki szkolnej
na kiermasz podręczników


 
Konkursy Fotograficzne

 


 

Ruszyła 13. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska
W tym roku powołano kategorię specjalną: #welovephoto, do której można zgłaszać zdjęcia wykonane wyłącznie smartfonem

http://www.national-geographic.pl/national-geographic/

 


Ekologiczny Konkurs Fotograficzny

 

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Ekologicznego Konkursu Fotograficznego.
Tym razem proponujemy  tematykę jesienną.

Jesień jest niezwykle różnorodna, kolorowa i wygląda zupełnie inaczej w lesie, w parku na łące czy na polu.

Zachęcamy do jesiennych wycieczek i obserwacji. Spróbujcie utrwalić na fotografiach jesienne bogactwo form i kolorów.

Inaczej wygląda las, inaczej park, łąka czy pole. Pokażcie je nam.

pobierz-regulamin konkursu z kartą zgłoszeń


 

 


 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 już za nami.
Serdecznie przywitała nas po wakacjach pani Dyrektor mgr Małgorzata Ziarnowska i pan mgr Marek Aulak, Przewodniczący Rady Powiatu.
Część artystyczną o tematyce historycznej przygotowała kl. II B pod opieką pani mgr Asia Kowalczuk i pani mgr Małgorzaty Lebiody.

- galeria -


 
Inscenizacja bitwy z września 1939 w Beleniu

Inscenizacja bitwy z września 1939 w Beleniu już w sobotę 2-09-2017r.

Inscenizacja bitwy z września 1939 roku, jaka toczyła się na linii umocnień nad Wartą, zorganizowana zostanie w Beleniu w powiecie zduńskowolskim.
To jedna z największych rekonstrukcji historycznych w Polsce a zarazem żywa lekcja historii.

Po raz 12. na polach w Beleniu nad rzeką Wartą około 200 osób będzie uczestniczyło w odtworzeniu wydarzeń z 4 i 5 września 1939 roku,
gdy Armia Łódź odpierała pierwsze ataki sił niemieckich na 150 kilometrowym odcinku linii granicznych umocnień.
Inscenizacja z udziałem grup rekonstrukcyjnych przybyłych z całego kraju odbywa się z wykorzystaniem oryginalnych bunkrów oraz okopów.
Używane są także pojazdy zabytkowe oraz samoloty, a całości towarzyszą widowiskowe efekty pirotechniczne.
Epizod pokazany w inscenizacji to walki, jakie prowadził 30 pułk Strzelców Kaniowskich, próbujący utrzymać pozycje w starciu z żołnierzami niemieckiej
17 Dywizji Piechoty. Polskie wojsko przyjęło na siebie pierwsze uderzenie niemieckie w kierunku Łodzi i Warszawy.

Inscenizacja rozpocznie się 2 września o godz. 17.00, na którą sympatyków historii serdecznie namawiamy.
Dla publiczności będą wyznaczone parkingi przy drodze powiatowej z Piasków do Strońska. Organizatorzy proszą, by w miarę możliwości dotrzeć na miejsce na godzinę przed rozpoczęciem pokazu i skorzystać z pomocy służb przy parkowaniu.
Przed – oraz po inscenizacji, można będzie obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego z czasów II wojny światowej a także skosztować pysznej żołnierskiej grochówki.


 
Wspomnienie o Stanisławie Górnym, długoletnim dyrektorze naszego liceum

Pamięci Stanisława Górnego, dyrektora naszej szkoły w latach 1967-1973;


9 sierpnia odszedł od nas na zawsze Stanisław Górny, długoletni nauczyciel i dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Łasku, człowiek od prawie 60 lat zakorzeniony w naszej lokalnej społeczności, kształtujący w wielu wymiarach oblicze naszego miasta. Wszyscy zebrani dziś /12.08.2017r./ w tej prastarej łaskiej świątyni jesteśmy głęboko poruszeni tym smutnym faktem. Jakże trudno mówić o Nim w czasie przeszłym dokonanym, jak trudno pogodzić się z Jego brakiem. Nie sposób w krótkim wspomnieniu ogarnąć  całego bogatego dorobku Jego życia.  Jednak trzeba koniecznie  powiedzieć to, co najistotniejsze,  przypomnieć Jego zasługi dla naszej małej ojczyzny.

Stanisław Górny urodził się 11 listopada 1928 roku, dokładnie 10 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w Rudnikach koło Zawiercia. W 1949 roku ukończył Liceum Pedagogiczne w Piotrkowie Trybunalskim i został skierowany do  pracy w Szkole Podstawowej w Suchcicach, gdzie dał się poznać jako organizator drużyn ZHP. Jego zaangażowanie w działalność harcerską zostało szybko docenione i w 1951 roku otrzymał stanowisko nauczyciela w Liceum Pedagogicznym w Łowiczu. Przygotowywał tam przyszłych nauczycieli do pełnienia funkcji instruktorskich w harcerstwie. Po ukończeniu studiów magisterskich na Wydziale Geografii Uniwersytetu Łódzkiego w 1960 roku objął funkcję dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Łasku, którą sprawował przez 13 lat. Następnie powołano go  na stanowisko powiatowego inspektora oświaty  w Łasku,  a z chwilą utworzenia województwa sieradzkiego został wizytatorem  Kuratorium Oświaty.  W 1986 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę, ale nadal  działał jako społecznik (m.in. przewodniczył Komisji Oświaty Rady Miejskiej, był aktywny w lokalnych strukturach Związku Nauczycielstwa Polskiego).

Będąc dyrektorem łaskiego liceum, podjął się trudu budowy nowej siedziby szkoły, która została oddana do użytku już w styczniu 1964 roku. Wspominając tamten czas, podkreślał wielką ofiarność  zarówno  rodziców jak i nauczycieli,  bez których to dzieło nie byłoby możliwe.  Dbał przy tym o wysoki poziom dydaktyczny prowadzonych zajęć, o jak najlepsze przygotowanie młodzieży do studiów (o czym mogą zaświadczyć obecni tutaj dziś wdzięczni  Mu absolwenci). Nawet  wakacje poświęcał swoim wychowankom, organizując coroczne letnie obozy wędrowne, które stanowiły okazję do poznania piękna naszej Ojczyzny oraz nawiązywania bliższych, przyjacielskich kontaktów.  Mimo przejścia na inne stanowiska, a później emeryturę, nieustannie podtrzymywał więź ze szkołą, chętnie służył radą i pomocą, interesował się niemal do końca swych ziemskich dni jej życiem. Cieszył się sukcesami absolwentów, nigdy nie odmawiał uczestnictwa w  ich spotkaniach po latach. Był niezmiernie szczęśliwy, mogąc wziąć udział w obchodach  jubileuszu 100-lecia placówki. Dał temu wyraz w swoim wspomnieniu  opublikowanym w jubileuszowym wydawnictwie: Cieszę się, że mogłem  dodać małą cegiełkę do tej wielkiej „budowli”, jaką jest nasza wspólna Jubilatka. Tak, rzeczywiście zostawił  tu wcale niemałą cząstkę siebie.
Był nauczycielem w pełnym tego słowa znaczeniu, uczył całą swoją postawą życiową: sumiennością, odpowiedzialnością, życzliwością, umiarem, łagodnością. Takim był też jako mąż, ojciec i dziadek.  Po prostu dobrym człowiekiem. Ostatnie lata nie oszczędziły Mu cierpienia, które przyjmował z godnością, mimo że do końca nie mógł się pogodzić ze śmiercią żony.
I takim  Go zapamiętamy. Jesteśmy Mu wdzięczni za to, że był wśród nas, że był z nami.

Druhu Stanisławie, drogi Kolego, Panie Dyrektorze!  Żegnając Cię dzisiaj, chcemy ufać, że przecież nie na zawsze, że  gdzieś tam w Nowym Świecie będziemy mogli  powiedzieć Ci  wszystko,  także      i to, czego nie da się wyrazić  teraz słowem. Odpoczywaj w pokoju wiecznym!

 

Feliks Dębkowski 
Co kojarzy się Wam z Węgrami?

Uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łasku - ZOFIA ŁAKOMY
- została jednym z trzech Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Co kojarzy się Wam z Węgrami? Opowiedzcie nam swoje historie.”
zorganizowanego przez Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, którego partnerem głównym był portal Historia bez cenzury.
Poniżej zamieszczamy pracę konkursową Zofii.

Gratulujemy!!!

Więcej…
 
Uroczyste Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca pożegnaliśmy kolejny 2016/2017 rok szkolny.

Swoją obecnością zaszczycili nas:

Pan Piotr Polak- poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
Pan Marek Krawczyk- wicestarosta Powiatu Łaskiego,
Pani Małgorzata Mysur -naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Promocji i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatu Łaskiego.

Nasi uczniowie osiągnęli imponujące wyniki w nauce ze średnią ocen  powyżej 4.50 a 42 z nich uzyskało promocję z  wyróżnieniem.

Poza osiągnięciami w nauce nasi uczniowie otrzymali również dyplomy i nagrody rzeczowe za udział i zajęcie kluczowych miejsc w różnego rodzaju konkursach,
olimpiadach oraz zawodach sportowych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i krajowym.

Na koniec został zaprezentowany spektakl wyreżyserowany przez uczniów Izę Liwińską i Rafała Jutrznię.

Po wytężonej pracy nadszedł czas na zasłużony odpoczynek.
Wszystkim, którzy są  bądź będą od nowego roku szkolnego związani z naszą szkołą życzymy udanego, spokojnego a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku i spotkania             z nową energią już za dwa miesiące Uśmiech

 

- galeria zdjęć - 
Super Klasa 2017

21.06. 2017 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego podsumowali Konkurs o tytuł  „Super Klasy”.

W konkursie kolejne miejsca zajęły:

  • klasa Ib- 991 punktów
  • klasa Id – 685 punktów
  • klasa IIa – 482 punkty
  • klasa Ic – 445 punktów
  • klasa Ia -  299 punktów
  • klasa IIc – 215 punktów


Więcej…
 
Kolejny sukces naszej szkoły!!!

Uczniowie z naszego liceum prawdopodobnie będą rozmawiać z astronautą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznei -ISS.
I Liceum Ogólnokształcące w Łasku, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznym w Buczku, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zelowie oraz Sekcja Łączności SP7KYL Towarzystwa Sportu i Rekreacji "Jupiter" przy Elektrowni Bełchatów, jako jeden zespół zostały zakwalifikowane do udziału w programie ARISS ! 
Spośród 52 wnioskujących, nasz wniosek  jest jednym z ośmiu zakwalifikowanych w Europie.

Uczniowie ww. szkół w okresie od lutego do czerwca 2018r.  nawiążą  bezpośrednią łączność radiową z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) - zadadzą około 15 pytań.

Łączność będzie nawiązana w ramach ARISS, do której namówił nauczycieli z ww szkół i koordynuje całość wydarzenia - Krzysztof Pokorski SQ7IQA - kierownik Sekcji Łączności TSiR "Jupiter" przy Elektrowni Bełchatów.
Sprzęt do przeprowadzenia łączności będzie zainstalowany na dachu Gimnazjum w Buczku ze względu na małe zakłócenia radiowe oraz dobre warunki terenowe (duży zasięg odbioru ponad horyzontem).

Wszelkie przedruki niniejszej informacji prosimy uzgadniać z nami lub kopiować w 100%.
Prosimy o uzgadnianie tytułów i treści artykułów, ponieważ w/w zespół jest zobowiązany prawnie do przestrzegania zasad Public Relations za pośrednictwem ARISS z agencjami kosmicznymi.

Więcej…
 
Dzień Sportu i Szkolny konkurs I pomocy

21-06-2017r. w naszej szkole odbył się Dzień Sportu oraz Szkolny konkurs udzielania I pomocy
w sytuacjach zagrażających życiu.

Konkurs i scenki zostały przygotowane i odegrane przez uczennice klas pierwszych: Aleksandrę Papugę, Magdalenę Pikorską oraz Paulinę Gajdę.

Do nauki oraz do przeprowadzenia konkursu wykorzystano m.in. sprzęt otrzymany z PZU. :-)

I miejsca ex aequo zajęły zespoły z klas Ib i Ic.

- galeria zdjęć -

 


 
Muzeum Historii Łasku

Dziś grupa naszych Licealistów pod opieką Pana mgr Macieja Szulca kompleksowo zwiedziła Muzeum Historii Łasku
i wzięła udział w lekcji muzealnej o historii miasta.

Zachęcamy do odwiedzenia również strony internetowej muzeum: http://www.muzeum.lask.pl/

- galeria zdjęć -


 


Strona 8 z 34
free pokerfree poker

najnowsza galeria

Co oferuje I LO? - kliknij

Panteon LO

Damian M. - kliknij!

LICZNIK ODWIEDZIN

Kopiowanie zawartości serwisu lub jej części bez pisemnej/e-mailowej zgody właścicieli serwisu jest zabronione..