Wehikuł magiczny

Na zaproszenie p. Grażyny Błęckiej-Kolskiej, absolwentki naszego I Liceum Ogólnokształcącego w Łasku, uczniowie klas: 1c i 1b wzięli udział w programie Wehikuł magiczny zorganizowanym w ramach 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia Łódź 23.11-1.12. 2018 r.  

 

Piątek 29  listopada młodzież spędziła czas lekcji w kinie  Charlie. Najpierw wysłuchała wykładu dr hab. K. Żyto ,,Kino opowiada o kinie, czyli 5(0) twarzy filmowego autotematyzmu.” Najważniejszą  jednak częścią programu było oglądanie Cinema Paradiso w reżyserii Giuseppe Tornatore,  filmu, którego premiera odbyła się 30 lat temu. Dzieło to zdobyło Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego na 62. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jest to magiczna opowieść, w której kochają się wielbiciele X muzy na całym świecie. Opowiada ona o wielkiej filmowej pasji małego chłopca o przezwisku Toto – w przyszłości reżysera. W świat ruchomych obrazów wprowadził go kinooperator Alfredo.

Gościem specjalnym pokazu upamiętniającego 30. rocznicę premiery filmu był, dorosły dziś, Salvatore Cascio, odtwórca roli małego Toto. Uczniowie mieli okazję rozmawiać z aktorem, zadawali mu pytania, otrzymali od niego autografy i robili sobie wspólne zdjęcia. Dzień pełen wrażeń, filmowych, i nie tylko…

Dziękujemy p. Grażynie Błęckiej-Kolskiej za to, że pamięta o swojej szkole, za to, że  mogliśmy dzięki niej pogłębić swoją wiedzę o filmie i zobaczyć wspaniałe dzieło.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.