ASTRODZIEŃ – planetarium Astro Arena z wizytą w I LO w Łasku

W dniach 29 i 30 maja tego roku w ramach edukacji astronomicznej realizowanej zgodnie z założeniami projektu „SZKOŁA NA CZASIE – unowocześnienie edukacji w I Liceum Ogólnokształcącym w Łasku” nr RPLD.11.01.02-10-0135/18 z wizytą do naszego Liceum przybył Daniel Stasiak ze swoim mobilnym planetarium Astro Arena. Ten niespełna trzydziestoletni młody naukowiec, pochodzący z niewielkiej wioski, od najmłodszych lat rozwijał swoją pasję do astronomii. Jego marzenia o gwiazdach były wyśmiewane przez rówieśników i nikt nie traktował jego zainteresowań poważnie. On nigdy się jednak nie poddał, wytrwale dążył do osiągnięcia swojego celu, a jego największym przyjacielem, do którego kierował wszystkie swoje prośby i któremu oddawał swoje problemy był Bóg. Nie trzeba było długo czekać, żeby jego wytrwałość, upór i zdolności plastyczne przyniosły pierwsze sukcesy – najpierw na poziomie ogólnopolskim, a z czasem na arenie ogólnoświatowej. Tylko jeden z siedemnastu wykonanych przez niego szkiców gwiazd został odrzucony. Pozostałe prace plastyczno –astronomiczne uznano w Stanach Zjednoczonych za jedne z najlepszych na świecie.

Wykłady i pokazy w naszej szkole odbywały się w klasie i  sali gimnastycznej, gdzie stało rozstawione przenośne planetarium. Patrząc w rozgwieżdżone niebo kolejno naszym oczom ukazywały się między innymi gwiazdozbiory: Wielka Niedźwiedzica i Mała Niedźwiedzica, oraz ich części: Duży Wóz i Mały Wóz. Następnie uczyliśmy się sami odnajdywać Gwiazdę Polarną i niczym wróżbici patrzyliśmy w gwiazdozbiory zodiakalne. Na zakończenie naszej astro-wędrówki, trzymając się ogona statku kosmicznego, odbyliśmy podróż dookoła Układu Słonecznego, zatrzymując się po drodze na każdej z planet i poznając jej budowę, panujące na niej warunki oraz dotyczące jej ciekawostki. Po powrocie na Ziemię pożegnaliśmy się z niezwykłym miłośnikiem astronomii, by powrócić do spraw przyziemnych toczących się zza naszych ławek.

Daniel Stasiak pokazał nam, że marzenia mogą się spełniać, a chcieć to móc. Przybliżył nam cząstkę Wszechświata, pozwolił oderwać się od szkolnej rzeczywistości i miło, a zarazem rozwijająco spędzić czas.

Julia Szymczak – klasa Ib

Ten wpis został opublikowany w kategorii Szkoła na czasie, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.